بسته نرم افزاري آلوپتيم - نرم افزار جامع صنایع آلومینیوم


شما که در صنعت ساخت در و پنجره آلومینیومی هستید چه نیازهایی دارید؟ 

  آیا برای محاسبه قیمت تمام شده محصولات خود، وزن در و پنجره را حساب میکنید؟
  برای محاسبه وزن یک در یا یک پنجره، آیا وزن تک تک قطعات آن را با توجه به ابعادش حساب کرده و در نهایت وزن کل یک محصول پنجره را محاسبه می‌کنید؟
  آیا در صورتی که مشتری درخواست پیش‌فاکتور برای چند نوع پنجره با ابعاد مختلف بکند، کل این عملیات( محاسبه وزن محصولات برای محاسبه قیمت) زمان زیادی را از شما می‌گیرد؟
  در نهایت در زمان اجرای کار پروفیل‌های مختلف را چگونه برش می‌دهید که حداقل ضایعات برای شما باقی بماند؟ آیا روش شما هم‌اکنون دستی است؟
اگر جواب این سوال مثبت است، آیا فکر نمی‌کنید روش‌های بهتری از روش دستی برای بهینه کردن برشها وجود دارد؟

اگر جواب شما به سوالات بالا مثبت است شما مطمئنا به محصول آلوپتیم نیاز دارید!

نرم‌افزار جامع آلوپتیم با داشتن زیرسیستم‌های انبار، پیش‌فاکتور، قرارداد، تولید و اجرا و در نهایت صدور فاکتور قادر است تمام نیازهای شما را از زمان صدور پیش‌فاکتور تا مرحله اجرا و صدور فاکتور برای مشتری برآورده سازد.

 

مزاياي استفاده از نرم افزار آلوپتيم:

  افزايش قابل ملاحظه در آماده سازي و ارائه پيش فاکتور به مشتري.
محاسبه قيمت تمام شده يک محصول مانند پنجره يا در، از طريق محاسبه وزن کل محصول و ضرب آن در في آلومينيوم انجام ميشود. بدليل اينکه يک محصول حداقل از ترکيب 4 يا 5 نوع پروفيل با وزنهاي مختلف و اندازه هاي مختلف( اندازه ها بستگي به سفارش مشتري دارند) ايجاد شده است محاسبه وزن کل يک محصول، محاسبات زياد و وقت گيري دارد که اين محاسبه براي هر محصول مورد درخواست مشتري بايد تکرار شود. از طرف ديگر معمولا مشتري قصد مقايسه قيمت بين چندين نوع محصول را دارد که اين مورد نيز به حجم محاسبات مورد نياز براي محاسبه قيمت تمام شده مي افزايد.
معمولا زمان مورد نياز براي آماده کردن پيش فاکتور، يک يا دو روز کاري است. نرم افزار آلوپتيم قادر است اين زمان را به 15 تا 20 دقيقه کاهش دهد. اين سرعت در ارائه پيش فاکتور، مشتري را ترغيب ميکند که در زمان مراجعه سريعتر تصميم گيري کرده و احتمالا کمتر به فکر مراجعه به رقبا باشد.

  جلوگيري از اشتباهات انساني در محاسبه قيمت محصولات ارائه شده در پيش فاکتور.
کوچکترين اشتباهات محاسباتي ممکن است تغييرات زيادي در قيمت ايجاد کند که يا موجب نارضايتي مشتري، و يا باعث ضرر و زيان براي توليدکننده خواهد شد.

  عدم اجبار به استفاده از نيروي کار ماهر
بدليل محاسبات پيچيده و سنگين، در سيستم دستي احتياج به نيروي کارآزموده و باتجربه است که قاعدتا استخدام و نگهداري چنين نيروي کاري، هزينه بالايي خواهد داشت. با استفاده از اين سيستم، در تمامي مراحل کار از پيش فاکتور تا توليد، يک اپراتور ساده کامپيوتر قادر خواهد بود تمام مراحل را در کمترين زمان انجام دهد.

  صرفه جويي در مصرف پروفيل، با استفاده از بهينه سازي الگوي برش قطعات پروفيل
تنظيم الگوهاي برش پروفيل ها براي برش بهينه، کاري بسيار زمانبر است و جداي صرف زمان زياد، اين کار احتياج به يک نيروي کار ماهر و باتجربه دارد. و با تمام اين اوصاف، احتمال اينکه بهترين الگوي برش بدون استفاده از کامپيوتر بدست آيد بسيار کم خواهد بود. اين نرم افزار با استفاده از جديدترين الگوريتمهاي بهينه سازي( از جمله Genetic Algorithm) در مبحث "مساله برش موجودي"(Cutting Stock Problem يا بصورت مخفف CSP) و جديدترين تکنولوژيهاي نرم افزاري، کار بهينه سازي را در زماني کمتر از 1 دقيقه و با دقت بسيار بالا انجام ميدهد. و همچنين قابليت اين را دارد که از قطعات مانده از برشهاي قبلي نيز حداکثر استفاده را بکند.

در ادامه سعی می‌کنیم تا در حد امکان بصورت خلاصه، امکانات اصلی نرم‌افزار را به شما معرفی کنیم. هر چند امکانات نرم افزار بیش از موارد ذکر شده است ولی برای جلوگیری از تطویل کلام و صرفه‌جویی در وقت شما مشتری محترم از ذکر جزییات خودداری می‌کنیم.

تعاریف اولیه

 کاربر با وارد کردن تعاریف اولیه برای یک بار، سیستم را برای همیشه آماده به کار میکند. این تعاریف اولیه عبارتند از:

 

  • اطلاعات پایه شامل:
     اطلاعات پروفیل‌ها ( نام پروفیل‌ها، وزن پروفیلها بر حسب کیلوگرم بر متر مربع، رنگهای پروفیل و... )

 

  • اطلاعات یراق‌آلات و کلیدها :
    همانطور که در عکس مشخص است کاربر وزن هر متر از پروفيل را در اين قسمت معين ميکند و در ضمن براي مرحله برش پروفيل، مشخص ميکند که حداقل ضايعات قابل قبول و حداکثر آن ( يعني مقداري که در آينده قابل استفاده خواهد بود) چقدر است.

 

 

 

  • اطلاعات کالا( محصولات؛ مانند در یا پنجره‌های مختلف ) که شامل:

 

 تعریف انواع کالاها با طبقه‌بندی درختی؛ مانند : پنجره کشویی مدل آ400 تکجداره یک لنگه بازشو)

 

همانطور که مشاهده ميشود، نوع کالا ( کتيبه، شيشه فاسادخور، لولايي و کشويي) معرفي ميشود و دليل اين است که در زمان ورود اطلاعات، اطلاعات کافي از کاربر گرفته شود. مثلا اگر کالا داراي کتيبه باشد، حتما در زمان ورود اطلاعات، ارتفاع کتيبه پرسيده خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

 تعریف اجزای تشکیل دهنده این کالا ( منظور پروفیل‌هایی است که برای ساخت این پنجره لازم است) به همراه فرمول محاسبه طول مورد نیاز از هر پروفیل. ( محاسبه طول، برای محاسبه وزن نهایی پنجره استفاده خواهد شد) فرمول محاسبه مقدار مورد نیاز پروفیل، کاملا پویا است به این معنی که کاربر می‌تواند فرمولی مانند: (x+2*(y+2*z) – 2)/2 و یا هر فرمول پیچیده دیگری را وارد کند. تا سیستم بر اساس آن، طول پروفیل مورد نیاز را حساب کند.

 

 

 

 

 

 

 تعریف فرمول لقی برای هر پروفیل بر حسب نیاز. فرمول لقي در واقع مکمل فرمول اصلي است. يعني در واقع فرمول در دو مرحله وارد ميشود. علت اين امر اين است که براي محاسبه وزن پنجره براي مشتري، فرمول مرحله اول کافيست اما براي اجرا بايد اصلاحاتي روي آن صورت گيرد که اصطلاحا فرمول لقي ناميده ميشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

انبار

درقسمت انبار، موجودی انبارها اعم از شاخه‌های پروفیل و پروفیل‌های تکه( پروفیلهای کوتاه‌تر از شاخه‌ها که از پروژه‌های قبل باقیمانده است) نگهداری می‌شود. این کار با ثبت اطلاعات اول دوره هر پروفیل و در ادامه با ثبت ورود و خروج از انبار امکان پذیر می‌شود. و کاربر می‌تواند تمامی مراحل ورود و خروج را در فرم کارت انبار ببیند. اطلاعات ریالی نیز در انبار ثبت می‌شود و در زمان خروج از انبار، نرخ خروج از انبار به صورت میانگین عمل می‌کند.

صفحه ورود پروفیل به انبار:

کارت انبار؛ در کارت انبار وضعیت انبار مربوط به یک جنس، از ابتدای سال تا کنون نمایش داده می‌شود یعنی هر ورود یا خروج همراه با قیمت ورود یا خروج در این گزارش دیده می‌شود:

پیش فاکتور

 درقسمت پیش‌فاکتور کاربر می‌تواند به سرعت و با توجه به نیاز مشتری، پیش‌فاکتور صادر کند. پیش فاکتور صادر شده قیمت‌ها را به صورت اتوماتیک و با توجه به نرخ هر کیلوگرم آلومینیوم ( که در همان زمان توسط کاربر وارد میشود) و نرخ بقیه اجزاء از جمله یراق‌آلات و قفل‌ها محاسبه می‌کند. در زمان ورود هر کالا( در یا پنجره) قیمت کالا بلافاصله با ورود مشخصات آن ( عرض، ارتفاع و ... ) محاسبه میشود.

این کار باعث صرفه‌جویی بسیاری در زمان می‌شود زیرا بدیهی است که محاسبه دستی قیمت هر پنجره با توجه به ابعاد پنجره سفارش داده شده، بسیار وقت‌گیر است و با این سیستم در هر زمان و به هر تعداد که مشتری درخواست پیش‌فاکتور بکند می‌توان پیش‌فاکتور را در کمترین زمان صادر کرد. 

 

قرارداد
در قسمت قرارداد، کاربر می‌تواند با توجه به پیش‌فاکتور صادر شده، یک قرارداد ثبت کند تمامی آیتمهای قرارداد میتواند به صورت پویا ( متغیر ) عوض شود. این امکان باعث می‌شود هر قرارداد به شکلی که کاربر در نظر دارد ثبت شود. اطلاعات مربوط به قرارداد مستقیما از پیش‌فاکتور خوانده می‌شود( نوع محصولات، سایز آنها و قیمت محاسبه شده) در ضمن می‌توان تمام این اطلاعات در زمان تنظیم قرارداد تغییر داد.

 جزييات زيادي را ميتوان در قرارداد تنظيم کرد. از جمله آن وجود پارامترهايي نظير: مبلغ قرارداد( هنگام تنظيم، هنگام تحويل، هنگام تکميل)، تاريخ اجرا، مدت اجرا و ... است که در نهايت در قسمت "مفاد قرارداد" ميتوان از آنها در هر جاي متن قرارداد استفاده کرد .

 

 

 

تولید و اجرا

 این قسمت یکی از مهمترین بخشهای این نرم‌افزار است. بعد از اتمام مراحل قرارداد و امضای قرارداد با مشتری، کاربر اطلاعات مربوط به سایز درب و پنجره‌های سفارش شده را ( بر طبق اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط خود کارخانه) دوباره وارد می‌کند(اندازه‌های اجرایی). بدیهی است که اینکار به منظور محاسبه دقیق سایز درب و پنجره‌ها انجام می‌گیرد زیرا چه بسا که اندازه‌های اعلام شده توسط مشتری، صحیح نباشد.

 

در اين قسمت اطلاعات دقيق سفارش مشتري وارد ميشود. اين اطلاعات شامل عرض، ارتفاع، ارتفاع شيشه، ارتفاع کتيبه و... و همچنين تصوير اجرايي براي ارائه به کارخانه داده ميشود. بر اساس اين اطلاعات گزارشهاي لازم جهت توليد، توليد ميشود.

 

 

 

 

 

 

 

 

بعد از اين مرحله کاربر مي‌تواند گزارشات زير را دريافت کند:

  •  صورت لقي
  • نقشه اجرايي براي کارخانه

نقشه اجرايي در واقع همان اطلاعات اجرا است که به صورت نسخه چاپي داده ميشود. و صورت لقي نيز شامل قطعات لازم براي اجراي پروژه است .

 

برش بهينه

 در اين قسمت با استفاده از الگورتيمهاي Genetic Algorithm، سيستم به حل مساله ميپردازد. البته اين مساله با عنوان "مساله برش موجودي" يا (Cutting Stock Problem(CSP داراي سابقه حدودا 20 الي 30 ساله در دنياي کامپيوتر است که روشهاي مختلفي براي حل آن ارائه شده است که جديدترين روشها، Genetic Algorithm است که مورد استفاده اين نرم افزار بوده است.

کاربر مي‌تواند با استفاده از يک فرم wizard، روش برش بهينه قطعات پروفيل را با استفاده از سيستم، بدست بياورد. در اين قسمت هيچ نيازي به ورود اطلاعات انبار و همچنين ورود پروفيل‌هاي مورد نياز نمي‌باشد زيرا خود سيستم اين اطلاعات را بر اساس محاسبه موجودي فعلي انبار و اطلاعات وارد شده در قرارداد ( يا دقيقتر، اندازه‌هاي اجرايي) بدست مي‌آورد و به صورت اتوماتيک ليست پروفيل‌هاي مورد نياز و روش برش هر پروفيل را مي‌دهد .

 

 

 

مرحله يک؛ انتخاب يک يا چند قرارداد براي محاسبه روش برش:

 در اين صفحه کاربر يک يا چند پروژه را انتخاب ميکند تا در صورتي که لازم باشد چند پروژه که مربوط به يک مشتری است ، جهت بهينه تر شدن برش، با هم محاسبه شوند.

 

 

 

 

 

 

در مرحله بعد، با فشردن دکمه محاسبه، محاسبات مربوط به بهينه سازي برش انجام ميگردد. نکته اينکه به علت قطعي نبودن جواب مساله بهينه سازي، امکان اجراي چندين باره محاسبه وجود دارد که در نهايت کاربر بهترين جواب را انتخاب ميکند. البته پس از هر بار اجرا نتايج باقي ميماند تا در پايان کار با مرور مجدد روي تمام جوابها بتوان بهترين جواب را انتخاب و آن را ذخيره کرد.
تنظيمات حداقل و حداکثر ضايعات نيز به کاربر کمک ميکند نتيجه متناسب با نياز خود را بدست آورد. مثلا براي پروفيلها گرانقيمت، حداقل را پايين انتخاب ميکند و حداکثر را نيز بالا. به اين ترتيب محاسبه طوري انجام ميپذيرد که ضايعات بين حداقل و حداکثر به کمترين حد خود برسد.

 

 

 

البته ريز نتايج هر محاسبه قابل مشاهده است. نمونه يکي از اين نتايج را ميبينيد:
همانطور که مشاهده ميشود، الگوي برشها همراه با تعداد برش هر الگو و اطلاعات ديگري نظير ضايعات هر برش در اين صفحه ديده ميشود.
البته اين صفحه براي نمايش صورت برش براي تصميم گيري در انتخاب بهترين روش برش است. بديهي است که همين ليست بصورت قابل چاپ قابل دريافت است که در نهايت به مسوول برش قطعات داده خواهد شد.